Noviny 2000‎ > ‎

O náš web roste zájem - dokládají to čísla a grafy

přidáno: 7. 10. 2010 23:55, autor: David Hawiger   [ aktualizováno 8. 10. 2010 2:04 ]
Pro naši volební kampaň jsme jako jedna z mála volebních stran v Hranicích kladla nemalý důraz na Internet - konkrétně Facebook a tyto webové stránky. 
Facebook je víceméně pro mladé - dokládají to námi sledované statistiky (přes 50% čtenářů je ve věku 18-34 let). Běžné webové stránky již oslovují všechny generace. A tomu odpovídají a námi zjištěné údaje.

Týden před volbami bychom se rádi pochlubili, že oficiální a živý web byla nadmíru správná volba. A nejlépe to ukazují grafy a čísla:

Klepnutím se obrázek objeví v novém okně prohlížeče v plné velikosti.


Co lze z daných dat vyčíst?

V prvé řadě je třeba říci, že dané údaje byly posbírány díky analýze, kterou jsme nemohli nikterak ovlivnit. Data jsme začali sledovat od 22.8., kdy jsme web oficiálně zveřejnili a tuto informaci poskytli veřejnosti poprvé právě prostřednictvím Facebooku.

Ke včerejšku si návštěvníci prohlédli bezmála 5000 x nějakou naši stránku, přičemž počet unikátních návštěv přesáhl hodnotu 1250. Navíc naše stránky již navštívilo přes 550 unikátních návštěvníků! 
To jsou nadmíru dobrá čísla a to i kdybychom počítali s určitou odchylkou od reality. Z daných údajů je patrné, že průměrný návštěvník:
  • nenavštěvuje naši stránku pouze jednou, ale minimálně 2 x. Znamená to, že se na naše stránky vrací, aby zjistil nějaké další informace.
  • si nečte během jedné návštěvy pouze úvodní stránku, ale průměrně navštíví 4 stránky. Znamená to, že nejsme web "jedné stránky", ale motivujeme návštěvníka získávat i další informace.
  • stráví na našem webu bezmála 7 a půl minuty. Znamená to, že mu poskytujeme informace, které stojí za přečtení (nad fotkami strávíte většinou mnohem méně času, byť jsou dozajista velkým lákadlem - to nám mimochodem potvrdilo i měření na Facebooku).
Za zmínku stojí i fakt, jak je rozložený "koláč" zdroje provozu. Přímá návštěvnost (tj. že někdo napíše přímo adresu www.hranice2000.cz) již klesla pod jednu třetinu, zatímco vyhledávače se blíží k 15%. Znamená to, že nás již lidé sami aktivně vyhledávají a tedy sami projevují zájem.

Grafy jsou nejvíce povzbudivé

Za nejdůležitější však považujeme vývoj obou křivek. První hrot je spojen se zveřejněním volebního programu ... po přečtení však sledovanost víceméně klesla do původních hodnot. Bylo zřejmé, že jedna informace nám čtenáře neudržela. A to i přesto, že byla dostatečně veřejnosti prezentována a tudíž vcelku očekávaná = velmi strmý nárůst.

 Co se však děje od 26.září a zvláště pak od 2.října je více než dobrý signál. Lidé se zajímají o to, co píšeme, protože víceméně od 26.9. jsme začali vydávat Noviny 2000. 2.říjen je pak pravděpodobně projevem toho, že jsme nebyli lhostejní k zavádějícím informacím v Hranickém týdnu. Mimochodem to pravděpodobně znamená, že čtenář (a tudíž i občan a potažmo volič) stojí o včasný, jasný a čitelný postoj. Jsme přesvědčeni, že jsme přitom byli nejen transparentní, ale i korektní.

Závěr ...

... na ten si počkejme ;-). Bylo by špatné, kdybychom jej spojovali pouze s termínem komunálních volbeb. Ukazuje se totiž, že internet a sociální media již hrají důležitou roli nejen v rámci volebního klání, ale i (nebo spíše především) po něm. Čísla a grafy se pak ošidit nedají - ty nám ukážou, jestli s těmito médii umíme pracovat.
Comments