Noviny 2000‎ > ‎

Pěší zóna v centru města

přidáno: 4. 10. 2010 12:35, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 4. 10. 2010 13:13 ]

Hranice mají krásné, opravené náměstí. Mnoho lidí ale na něj vjíždí autem, takže stále působí více dojmem parkoviště než místa pro setkávání lidí. Jistě, někdy je nutné do centra autem vjet a po rychlém vyřízení zase rychle odjet, ale hranické náměstí působí dojmem, že odtud s autem nikdo nespěchá – parkovací systém tento problém příliš nevyřešil.

Při zaznění sousloví pěší zóna se okamžitě začnou bouřit obchodníci – ale ruku na srdce – se super a hypermarkety na okraji Hranic stejně nemohou soupeřit. Proč tedy neudělat z nouze ctnost? 

Řada měst přistoupila ke zřízení pěších zón v centrech a jejich náměstí či uličky tím získaly na atraktivitě. Pěší zóny fungují nejen v České republice, ale i v Nizozemí nebo New Yorku.

V Hranicích se nabízí ke zřízení pěší zóny jedna z ulic v centru, a to Zámecká. Je to úzká ulička, v níž náklaďáky už dávno strhly ozdobné historizující lampy z domů. Polovinu této ulice tvoří podloubí, ve všední dny zaplněné lidmi tak, že je těžké ho projít. Projíždějící auta zde musí jet krokem, protože ulice je často plná lidí. Blok domů mezi náměstím a zámkem se dá autem objet ulicí Janáčkovou (a je to dál jen o pár metrů). Obchod s nábytkem už tam není dávno a ostatní obchodníci (z velké části vietnamští s textilem) mohou zásobovat své obchody v předem určenou dobu. 

Dokážete si to představit? Já ano.

Víc, než si myslíte...

Comments