Noviny 2000‎ > ‎

Protikorupční balíček na posledním zastupitelstvu

přidáno: 12. 11. 2010 1:04, autor: Neznámý uživatel
Opatřeními proti korupci se dnes zaklíná každý politik. Při prvním jednání hranického zastupitelstva předložil takový protikorupční balíček nový zastupitel Karel Hübl (VV). Jak sám řekl, byl to takový test, jak se na podobné aktivity bude nové zastupitelstvo dívat.
Naši zastupitelé si byli vědomi toho, že ne všechny návrhy jsou zpracovány zcela proveditelně, přesto tento materiál podpořili - bylo jasné, že balíček stejně neprojde.
Starostka Radka Ondriášová (ČSSD) vyhodnotila, že některá opatření už jsou realizována nebo zčásti realizována, některá jsou věcí státní správy a tudíž zastupitelstvo nemá moc příležitostí, jak do těchto procesů vstupovat. To je vše pravda.
Zastupitelka Pavla Tvrdoňová potvrdila, že protikorupční opatření měla v programu i Změna pro Hranice, ale také řekla, že v takovéto podobě je nepodpoří.
Naproti tomu zastupitel Radek Hlavinka (ODS) chtěl po předkladateli, Karlu Hüblovi, aby konkretizoval korupční chování na hranické radnici, protože jedině tak je možné přijmout konkrétní opatření. Pan zastupitel zřejmě nepochopil, že takováto opatření jsou přijímána preventivně. Jako hasič by mohl vědět, že schvalovat opatření proti požáru až když hoří, to je pozdě.
“Pokud by byly tyto návrhy projednávány v předstihu, byla by šance na schválení některých opatření,” tvrdila starostka. Tak uvidíme. 
Člověk by čekal, že zastupitelstvo se dohodne například na sestavení pracovní skupiny, která připraví protikorupční balíček na základě nějakého konsensu, ale to asi budeme muset teprve navrhnout. V takovéto skupině by pak zcela určitě měl zasednout i tajemník úřadu, protože řadu věcí už řeší vláda a město bude muset na opatření dané zákonem zcela jistě stejně reagovat.

Comments