Noviny 2000‎ > ‎

Vojenská posádka jako nedílná součást města Hranic

přidáno: 28. 9. 2010 5:46, autor: Mirko Troup

Vojáci k Hranicím neodmyslitelně patří již od roku 1856, kdy byla otevřena první část vojenské akademie a zřízen vyšší výchovný vojenský ústav. Bylo by velkou chybou, kdyby tomu v budoucnu bylo jinak! Je bytostným ekonomickým a společenským zájmem města udržet vojenskou posádku v Hranicích.

V současnosti tvoří hranickou posádku  Velitelství 7. mechanizované brigády, která se přestěhovala z Kroměříže v roce 2004, a jí podřízený 71. mechanizovaný prapor. Vojáci z této jednotky jsou často úspěšně nasazováni v zahraničních misích (např. v Afganistanu), kde  velmi dobře reprezentují jak Českou republiku, tak město Hranice. Zároveň již opakovaně sehráli významnou roli při povodních v Hranicích i širokém okolí.

K nejznámějším nevojenským aktivitám 71. mechanizovaného praporu patří například Hry bez hranic a Bezpečné město, zaměřené na žáky základních škol, což je akce konaná ve spolupráci s městskou policií Hranice, Policií ČR a hasiči, nebo již tradiční vánoční koncerty v kapli sv. Barbory. A samozřejmě Reprezentační ples ozbrojených složek města Hranice, který je s velkým úspěchem pořádán již pátým rokem. 

Úkolem pro nadcházející volební období je prohloubení spolupráce a zlepšení komunikace vedení města s představiteli Armády ČR. Dále zvýšení zainteresovanosti vojáků na činnostech města. Město může být vojsku nápomocno při řešení problému s nutnou rekonstrukcí Zrcadlového sálu, který vojsko vždy ochotně zapůjčuje k civilním účelům (např. školní plesy) - zvláště když ve městě žádný podobný sál nemáme. Podobná situace je u kaple sv. Barbory, kde by mohlo město pomoci se zajištěním grantu na rekonstrukci.

S chystanou restrukturalizací a škrty v armádě je totiž vyvíjen tlak na přesun brigády do Olomouce. Ale druhé „JASLO“ v Hranicích nechceme!

Comments