Noviny 2000‎ > ‎

Za Magdalenou Gladišovou

přidáno: 12. 9. 2011 11:49, autor: Vladimír Juračka

    V pátek 2. září náhle zemřela ve věku 45 let paní Magdalena Gladišová, výrazná osobnost našeho regionu, která se dlouhodobě a významně angažovala pro své bližní a pro věci veřejné. Čtenáři Hranického týdne ji znali i z jejích příspěvků.  

    Magdalena Gladišová se narodila 16. srpna 1966 v Přerově. Po dokončení střední školy si chtěla splnit svůj sen – být novinářkou. Z politických důvodů jí však nebylo umožněno studovat na novinářské fakultě. Politické překážky, které se jí stavěly do cesty, padly po listopadu roku 1989 a ona mohla nastoupit jako redaktorka do obrozeného týdeníku Nové Přerovsko. V roce 1995 přešla do redakce Hranického týdne, kde působila jako redaktorka a editorka kulturní rubriky. V Hranickém týdnu pracovala až do roku 1999, kdy odešla na mateřskou dovolenou.

    Novinářské profesi zůstala už věrná celý život. Její působení bylo vždy příkladem profesionality, seriózního informování, korektnosti, objektivity, vyváženosti a vysoké literární úrovně.

    V roce 2003 se stala tiskovou mluvčí Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou. Na této pozici působila až do roku 2010, kdy jí vážné onemocnění donutilo odejít do invalidního důchodu.

    Vedle novinářského povolání se Magdalena Gladišová s vysokým nasazením angažovala v práci pro veřejnost. Od roku 1999 byla aktivní členkou Osadního výboru v Drahotuších. Založila a řadu let vydávala časopis Drahotušské novinky. Významně se podílela na obnově společenského a kulturního života v této obci a byla jeho neodmyslitelnou součástí. Autorsky se přispěla k přípravě knihy Drahotuše – historie a přítomnost, vydané v roce 2008. Obnovila práci na Kronice obce Drahotuše a zpětně pro ni zpracovala dění v letech 1990 až 2007.

    Od roku 2001 až doposud byla členkou volební strany Hranice 2000. Kandidovala jako nezávislý kandidát v komunálních volbách, redigovala volební programy a volební noviny, psala příspěvky pro webové stránky. Rovněž se významně podílela na činnosti kulturní komise rady města.

    Magdalena Gladišová se svým manželem Tomášem vychovávala tři syny. Od roku 1999 s rodinou žila v rodinném domku v Drahotuších. Je neuvěřitelné, že při vzorné péči o rodinu, dům, zahradu a své veřejné angažovanosti si dokázala najít čas na řadu náročných a ušlechtilých koníčků. Milovala literaturu, hudbu, divadlo, historii, památky, cestování a v neposlední řadě tvořivé ruční práce.

    V roce 2010 úspěšně ukončila bakalářská studia na Fakultě multimediálních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Byla rozhodnuta pokračovat v magisterském studiu, to jí však už její zdravotní stav neumožnil.

    My, kteří jsme ji měli možnost blíže poznat, jsme ji měli moc rádi. Vážili jsme si jí pro její ušlechtilé povahové vlastnosti, životní moudrost, elán, pracovitost a ochotu angažovat se.

Čest její památce!

Comments