Noviny 2000‎ > ‎

Zamyšlení nad některými komisemi Rady města Hranic

přidáno: 13. 1. 2011 0:25, autor: Neznámý uživatel
Komise, které rada zřizuje, jsou jejími poradními orgány. Rada města by tedy podle toho těmto komisím měla naslouchat zejména v odborných záležitostech, měla by si vyžádat stanovisko k některým odborným materiálům apod. U některých komisí, jako třeba u té pro regeneraci památkové zóny, je stanovisko komise důležité i pro získávání dotací.
Zkusím se zamyslet na dvěma komisemi, které pro toto volební období rada zřídila a ke kterým mám nějaký profesní vztah.
Jsem členkou komise pro kulturu a památky. Nevím, proč má v názvu památky, protože památkami se bude (možná) zabývat jen v souvislosti s kulturními akcemi. To je první postřeh. Druhý je ten, jestli v aktuálním složení (předseda Rostislav Plachý, členové: Miroslav Raindl ml., Karla Vlasáková, Mgr. Bronislav Ludmila, Ivo Macháček, Magdaléna Škapová) se bude se tato komise chtít zabývat i něčím jiným než návrhem rozdělení grantů v oblasti kultury (jsem zvědavá hlavně na "omladinu".). 
Rozhodně budu navrhovat k projednávání více bodů. Je totiž mnoho věcí k řešení. Například koordinace kulturních akcí ve městě - koordinace totiž neznamená, že v íčku shromažďují informace o konaných akcích, ale že někdo komunikuje pravidelně s pořadateli a případně řeší termínové, programové a jiné „kolize“, koordinuje celoměstské akce atd. Další je situace kulturních institucí - MKZ, knihovna, muzeum, jejich financování, provoz, zda nejsou finančně podhodnocené, zda má například knihovna dostatek finančních prostředků na nákup knih…
Kromě toho se domnívám, že by se někdo měl začít seriozně zabývat oživením centra města právě kulturou, což bude mít samozřejmě dopady i na městský rozpočet (například doplnění mobiliáře pro akce venku…). A tady visí velký otazník, kdo bude případně podněty z kulturní komise prosazovat v radě města.

Druhou komisí, ke které mám poznámku, je komise kdysi společná s komisí pro kulturu, a to Komise pro vnější a zahraniční vztahy, cestovní ruch. Vnější a zahraniční vztahy města totiž nejsou totéž co cestovní ruch. Jde o dvě naprosto odlišné věci, které spojuje jen to, že zahraniční partneři Hranic mohou do města přivést návštěvníky od nich. Podle mého názoru by si cestovní ruch zasloužil komisi vlastní, s lidmi z oboru. Město by mělo řešit destinační management, spolupráci s Olomouckým krajem, Střední Moravou, Lázněmi Teplice a dalšími subjekty, nemělo by to nechávat jen na Hranické rozvojové, mikroregionu a podobných subjektech. Hranice v oblasti cestovního ruchu mají velký, zatím ne zcela využitý potenciál. Cestovní ruch totiž může do města přinést peníze, pracovní příležitosti, jen je potřeba ho nepodceňovat, ale podpořit.
I zde ale vidím potenciální problém s tím, kdo bude prosazovat podněty z komise v radě.
Složení této komise: předseda PhDr. Radovan Langer, členové: Lenka Kopřivová, Mgr. Lenka Preňková, Mgr. Regina Kudláčková, Michaela Škrobánková, MUDr. Daniela Jablonská.

A úplně na závěr - tyto komise by měly nějakým způsobem spolupracovat. Podaří se to?
Comments