Vláda si nezaslouží důvěru

přidáno: 23. 5. 2015 4:11, autor: David Hawiger

Věříte politikovi, který během pár dní zcela změní názor? A co když jde o 5 miliard a jsou to ministři a další vládní poslanci?

Stalo se včera ve sněmovně. Ministr financí a podnikatel Babiš dostal od hnutí ANO a celé vládní koalice 5 miliard korun ze státního na podporu svého podnikání v biopalivech z řepky olejky. Její největší český producent Babiš přitom řekl, že dotace pro biopaliva na další období nebude podporovat, jeho poslanec to dokonce navrhl do zákona. Přesto veřejnou podporu lidé z ANO, lidovci a ČSSD nakonec odhlasovali.

Proto se po sedmnácti měsících rozhodli poslanci TOP 09 (společně s ODS a poslanci hnutí Úsvit) vyvolat mimořádnou schůzi sněmovny, na které by hlasovali o nedůvěře vládě.


„Panuje všeobecný stav nedůvěry. Nedůvěry mezi koalicí, nedůvěry českého obyvatelstva vůči svým představitelům, kteří ve prospěch jedné firmy - firmy ministra, neplní své sliby a klamou český národ. Proto jsme se rozhodli ve sněmovně klást otázku, kdo má v tuto vládu ještě důvěru," říká předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Vládní poslanci změnou stanoviska a porušením veřejného slibu včera přihráli mnoha miliardovou veřejnou podporu produkci Babišových výrobků. Vzápětí se začali vzájemně obviňovat, kdo to vlastně způsobil. Vláda, která prosazuje soukromý zájem jednoho ze svých členů a jejíž poslanci si vzájemně mezi sebou nevěří, si nutně zaslouží otázku o své důvěře," řekl předseda klubu poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Comments